Dubové lanové bubny pro rekonstruovaný staroměstský orloj

Možná jste již postřehli, že staroměstský orloj se na půl roku zastavil a momentálně probíhá jeho rekonstrukce. Pod vedením orlojníka Petra Skály se orloj kompletně rozebírá. Orloji se mu vracet vzhled a mechanika z podoby 60. let devatenáctého století.  Dojde k odstranění elektrického řetězového pohonu, který se nahradí lanovými bubny a ozubenými koly. Kamenná závaží budou navíjena přes konopná lana na dřevěné dubové bubny.

Je nám ctí, že jsme byli panem Petrem Skálou osloveni, abychom mu pro rekonstrukci orloje zajistili kvalitní dubové masivy a z nich vyrobili dubové hranoly pro lanové bubny. Nejde o nejlehčí úkol, musíte vybrat velmi kvalitní duby se zdravými kmeny o požadované šířce, aby po jejich opracování z nich bylo možné vyřezat hranoly, které se následně ostruží na průměr bubnů. Před samotnou výrobou těchto bubnů musí dřevo pomalu vysychat, aby splňovalo veškeré kritéria ne pevnost, tvrdost a obstálo náporu napínaných lan.

Jsme opravdu moc hrdi a rádi, že se můžeme podílet na rekonstrukci, tak unikátní památky jakou je staroměstský orloj. Na prototyp pohonu pražského orloje se můžete podívat zde.

Rádi Vám poradíme. Neváhejte nás kontaktovat.

Hotline

Pondělí až pátek 7:00 - 16:00 +420 605 998 986